Holendrzy żyją średnio kilka lat dłużej niż Polacy (81,7 roku wobec 77,2). Składa się na to kilka elementów. Z kolei w opublikowanym pod koniec marca World Happiness Report 2025, czyli rankingu najszczęśliwszych państw, znaleźli się na szóstym miejscu. Polacy na 26. Czego możemy się nauczyć od Holendrów?
Przede wszystkim aktywność fizyczna
Holendrzy to kraj od lat zajmujący czołowe miejsce w zestawieniu dotyczącym aktywności fizycznej. Z kolei w rankingach dotyczących otyłości Holandia należy do grupy państw europejskich, w których odsetek mieszkańców mających nadwagę lub otyłość, jest najniższy. Wg danych Eurostatu z 2022 r. w Holandii ten odsetek wynosił 47,8 proc., w Polsce – 57,8.
Aktywność fizyczna w Holandii to przede wszystkim jazda na rowerze. Jak zaznacza "The Telegraph" w artykule poświęconym holenderskiemu stylowi życia, w 2022 r. Holendrzy jeździli na rowerach 4,8 mld razy – co daje 3 km jazdy na rowerze na osobę dziennie. „Mamy zwyczaj jeździć na rowerze lub chodzić pieszo po zakupy spożywcze, dojeżdżać do pracy, odwiedzać znajomych” – mówił dr Joreintje Mackenbach, adiunkt w Katedrze Epidemiologii i Nauki o Danych w Amsterdam University Medical Center, cytowany przez brytyjski dziennik.
Holendrzy ponad 25 proc. wszystkich podróż odbywają na rowerze. Dla porównania – w Wielkiej Brytanii jest to 2 proc.
Mniej alkoholu, więcej zdrowego odżywiania
W Polsce spożywanie alkoholu jest niesłabnącym problemem, tymczasem w Holandii w latach 2014-2024 liczna dorosłych pijących nadmiernie zmniejszyła się z 10 do 5,5 proc.
Coraz więcej osób wybiera piwa bezalkoholowe, coraz powszechniejszy jest też styl życia, w którym spotkania towarzyskie odbywają się bez alkoholu.
Choć Holandia może się kojarzyć z frytkami z majonezem, to jak czytamy w „The Telegraph”, typowa dieta w tym kraju polega na dużej ilości ziemniaków, ale także warzyw, produktów pełnoziarnistych, zbóż i owoców. Przeprowadzone w 2023 r. badanie wykazało, że w Holandii spadło średnie spożycie cukru i soli, a wzrosło spożycie błonnika.
Holendrzy lubią też nabiał, ale jak podkreśla dr Mackenbac dla „The Telegraph”, głównie w postaci zwykłego mleka, sera lub jogurtu bez dodanych aromatów lub substancji słodzących. Stronią też od słonych czy słodkich przekąsek.
Mieszkańcy Holandii starają się jeść posiłki w gronie rodzinnym i w regularnych porach, zwraca też uwagę ich wczesna godzina ich ostatniego poważnego posiłku. Spożywają go około 18, czyli znacznie wcześniej niż u nas.
Czytaj też:
Jak długo żyją Polacy? Niby coraz dłużej, ale...
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym
Gillian Kolkman, brytyjska dietetyczka mieszkająca w Amsterdamie, podkreśla, że w Holandii dbałość, o work-life balance jest bardzo duża, wielu Holendrów ma rozmaite hobby, wielu też bierze udział w zorganizowanych zajęciach sportowych.
„Obiekty sportowe są niesamowite. Boiska i kluby są naprawdę dobrze utrzymane, a rodziny są zachęcane do rzeczywistego zaangażowania się w utrzymanie lokalnych klubów”, mówi Kolkman. „Dzieci w szkole podstawowej mają wolne w środy po południu, aby pójść i uprawiać sport, więc są naprawdę zachęcane do wyjścia i spróbowania swoich sił w hokeju, piłce nożnej lub czymkolwiek, co je interesuje” – dodaje.
Dietetyczka wspomina także o popularność pracy na pół etatu w Holandii. W 2023 r. prawie 40 proc. dorosłych i ponad połowa kobiet pracowało w niepełnym wymiarze godzin. Średni tydzień pracy w tym kraju wynosi 32,2 godziny, najkrócej w Europie.
Dobra opieka zdrowotna
Na koniec brytyjski dziennik pisze o świetnym systemie opieki zdrowotnej w Holandii, regularnie zajmującym wysokie miejsca w światowych rankingach. W Światowym Indeksie Innowacji w Ochronie Zdrowia z 2024 r. Holandia zajęła czwarte miejsce. Równie wysokie są wskaźniki zadowolenia pacjentów.
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wizyty u lekarza rodzinnego, opiekę szpitalną, niektóre leki na receptę i opiekę położniczą, a dodatkowe pakiety mogą obejmować opiekę stomatologiczną i fizjoterapię. Wszyscy mieszkańcy płacą tę samą składkę, niezależnie od wieku lub stanu zdrowia, a rząd wspiera gospodarstwa domowe o niskich dochodach.
W efekcie holenderski system opieki zdrowotnej łączy jakość i wydajność prywatnej opieki zdrowotnej z dostępnością systemu publicznego.
Czytaj też:
Bez robienia kroków i intensywnych ćwiczeń. Trzy proste nawyki mogą nam wydłużyć życieCzytaj też:
Jak żyć zdrowo i długo? Laureat Nobla podaje kilka sprawdzonych sposobów