Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie przedstawia opracowanie dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej mówiące o dostępności leków na polskim rynku. Analiza oparta jest o dane uzyskane w aptekach, hurtowniach oraz od producentów leków.
To przegląd najważniejszych zmian związanych z dostępem do leków w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Problem z dostępnością do antybiotyków
GIF informuje w najnowszym komunikacie, że z powodu dużego zainteresowania „utrzymują się utrudnienia w dostępności do antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/ml”. Planowane najbliższe dostawy nie pokryją rosnącego zapotrzebowania.
Dostępne są natomiast produkty z clarithromycinum w postaci tabletek o przedłużonym oraz o zmodyfikowanym uwalnianiu. Inne antybiotyki z grupy makrolidów (m.in. azithromycinum) są dostępne na rynku i nie przewiduje się utrudnień w dostępności.
GIF uspokaja, że sytuacja w przypadku pozostałych antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych.
Czytaj też:
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Trzeba uwolnić farmaceutów
Trudności także z lekami wziewnymi
Trwa sezon infekcyjny, a więc w aptekach poszukiwane są środki na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Inspektorat informuje, że obserwowane są utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego Ventolin. Dostawy produktu nie pokrywają zapotrzebowania pacjentów. W obrocie dostępny jest zamiennik Ventolinu – Aspulmo.
Nie ma problemu z zapasem w aptekach produktu leczniczego w postaci aerozolu inhalacyjnego zawierającego substancję czynną fluticasoni propionas, jednak dostawa tego środka w dawce 125 mcg zaplanowana jest na styczeń 2025 r., więc do tego czasu może być problem z zapasami w hurtowniach.
Trudności mogą dotyczyć też produktu zawierającego albendazolum. Dotyczy to zarówno butelki z zawiesiną 400 mg/20 ml, jak i tabletek 400 mg/1 tabl. Środek ten został czasowo wstrzymany w obrocie. Dostawa zawiesiny planowana jest na marzec 2025 r., natomiast tabletki będą dostępne dopiero w I połowie 2026 r.
Czytaj też:
Kary za działalność receptomatów. Chodzi o marihuanę