Opieka koordynowana funkcjonuje w Polsce od października 2022 r. W jej ramach lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Opieka koordynowana dotyczy profilaktyki i leczenia pacjentów zmagających się z chorobami za zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pulmonologii, nefrologii.
Opieka koordynowana wymaga udoskonaleń
Jakie są dalsze plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące opieki koordynowanej? Tematem zainteresowała się posłanka Katarzyna Ueberhan z Nowej Lewicy. Skierowała w tej sprawie interpelację do minister zdrowia.
„Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej od 2 lat realnie zwiększa dostępność do świadczeń zdrowotnych i przyspiesza wykrywalność chorób, w tym nowotworów. Pacjenci, korzystając z opieki koordynowanej, omijają kolejkę u specjalisty, ponieważ to lekarz POZ wysyła ich na niezbędne badania do specjalisty, z którym ma zawartą umowę” – pisze posłanka.
Zaznacza, że czasem proces skierowania na badanie, wykrycia nowotworu i wycięcia go trwa zaledwie miesiąc.
Podkreśla jednocześnie, że system ze względu na krótki okres funkcjonowania wymaga dalszych udoskonaleń, a jego rozwinięcie umożliwi kontynuowanie efektywnego modelu wykrywania i leczenia chorób.
Kieruje w związku z tym do szefowej resortu zdrowia kilka pytań, m.in.:
- W jaki sposób ministerstwo dalej chce rozwijać opiekę koordynowaną w POZ?
- Jak ministerstwo ocenia pomysł zakazu prowadzenia prywatnych gabinetów lekarskich przez lekarzy pracujących w publicznych szpitalach?
MZ: będzie onkologia i otyłość
W imieniu resortu odpowiedział wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.
Odnosząc się do pytania dotyczącego dalszych planów związanych z opieką koordynowaną, wyjaśnia, że w MZ prowadzone są prace dotyczące monitorowania w POZ stanu zdrowia pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym.
Celem prac jest m.in. określenie nowotworów o niskim ryzyku nawrotu. Stan zdrowia pacjentów chorujących na tego typu nowotwory (po zakończonym leczeniu onkologicznym) byłby monitorowany przez lekarzy POP, którzy otrzymywaliby od lekarzy onkologów takie informacje, jak:
- następstwa choroby,
- możliwość rozwoju drugiego nowotworu,
- następstwa leczenia onkologicznego oraz zalecenia dotyczącego rodzaju i czasu przeprowadzanych badań, farmakoterapii.
Szafranowicz dodał również, że planowane jest również rozpoczęciem prac nad opieką koordynowaną dla pacjenta z otyłością.
Każdy podmiot może świadczyć usługi
Natomiast odpowiadając na pytania dotyczące prywatnych gabinetów, wiceminister pisze, że „obowiązujący system ochrony zdrowia nie opiera się na podstawach właścicielskich placówek medycznych, ale na zawieranej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowie, której przedmiotem jest szczegółowy zakres świadczeń”. To znaczy, że każdy podmiot świadczący usługi medyczne, po spełnieniu odpowiednich warunków, może do umowy przystąpić lub realizować świadczenia medyczne w ramach usług komercyjnych.
Obie strefy mogą wzajemnie się uzupełniać, a jednocześnie, w ocenie MZ, publiczna służba zdrowia powinna być ściśle i jasno oddzielona od prywatnej.
„Obecnie jednak rozwiązanie polegające na oddzieleniu zatrudnienia w podmiotach publicznych od prowadzenia własnej praktyki i pracy w podmiotach prywatnych, wobec obecnych zasad organizacji służby zdrowia, nie należy uznać za optymalne” – podkreśla wiceminister zdrowia.
Czytaj też:
Raport o CRM: nie uciekniemy od opieki skoordynowanej