Działania GIS wynikały z ustawowego nadzoru nad produktami kosmetycznymi.
GIS skontrolował polskie kosmetyki
Akcja skupiała się na produktach przeznaczonych do stosowania w okolicach oczu np. kremy pod oczy, produkty do demakijażu. Próbki kosmetyków do badań pobierane były w większości w dystrybucji, do badań typowano kosmetyki polskich producentów.
Zgodnie z zaraportowanymi wynikami do badań pobrano 434 próbki, z czego niezgodne z wymaganymi były 3.
GIS wyjaśnia, że czystość mikrobiologiczna kosmetyków jest ważnym parametrem bezpieczeństwa zdrowia konsumentów. Kryteria jakości mikrobiologicznej oraz metody badań kosmetyków określone są w szeregu norm ISO. Zgodnie z normą PN-EN ISO 17516:2014-11 Kosmetyki – Mikrobiologia – Limity mikrobiologiczne produkty stosowane w okolicach oczu są zaliczane do Kategorii I i mają ostrzejsze wymagania mikrobiologiczne.
Sprawdzono też zakłady kosmetyczne
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował także, że w ubiegłym roku „w ramach działań związanych z nadzorem nad produktami kosmetycznymi” prowadzono także kontrolę warunków wytwarzania produktów kosmetycznych.
Akcja skupiała się w szczególności na małych zakładach wytwórczych, tzw. produkcji "domowej", zakładach nowo zgłoszonych lub kontrolowanych w odległym terminie.
Skontrolowano 387 zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne. W wyniku kontroli, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 35 decyzji.
GIS wyjaśnia, że zgodnie z przepisami dotyczącymi produktów kosmetycznych, aby zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi, wytwarzanie kosmetyków ma odbywać się zgodnie z dobrą praktyką produkcji (GMP).
Zasady GMP dla kosmetyków określone są w normie EN ISO Kosmetyki – Dobre Praktyki Produkcji (GMP) – Przewodnik Dobrych Praktyk Produkcji. Norma ta ma charakter ogólny i powinna zostać dostosowana do specyfiki danego miejsca wytwarzania produktu kosmetycznego. Ponadto z ustawy o produktach kosmetycznych wynika obowiązek zgłaszania zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne do właściwych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Inspektorat podkreśla, że wymagania dotyczące warunków wytwarzania i rejestracji zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne odnoszą się do wszystkich wytwórców niezależnie od rodzaju produktów i skali produkcji. Obejmują również „domową produkcję” oraz „kosmetyki naturalne”.
Czytaj też:
Grzesiowski zapowiada zmianę systemu szczepień. „Dane o niezaszczepionych są zaniżone"Czytaj też:
Dyrektor Angelini Pharma Polska: Mamy leki, które mogą uratować życie