Kobiety chorują trzy razy częściej. Ekspertka: Nie zwracamy na to uwagi, a to błąd

Kobiety chorują trzy razy częściej. Ekspertka: Nie zwracamy na to uwagi, a to błąd

Dodano: 
Kobieta w średnim wieku
Kobieta w średnim wieku Źródło: Shutterstock / Kinga
Na osteoporozę choruje nawet co piąta kobieta powyżej 50. roku życia. Często o chorobie dowiaduje się, gdy jest już zaawansowana.

Osteoporoza to przewlekła choroba metaboliczna kości, polegająca na stopniowym zaniku tkanki kostnej, osłabieniu struktury przestrzennej kości oraz spadku ich gęstości. W efekcie zdrowe i twarde kości stają się kruche, porowate i są podatne na złamania nawet przy minimalnym obciążeniu lub potknięciu.

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę, ustanowiony w celu edukacji na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia choroby.

Dotyka głównie kobiety

Choroba spowodowana jest między innymi niedoborem witaminy D oraz wapnia. W Polsce choroba dotyczyć może około 2,3 mln osób, niestety tylko niewielka grupa (2 proc.) ma wdrożone odpowiednie leczenie. Nieleczona osteoporoza jest uznawana za chorobę śmiertelną, a złamania osteoporotyczne mogą prowadzić do trwałej utraty samodzielności.

Kobiety narażone na osteoporozę są trzy razy bardziej niż mężczyźni. Związane jest to z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie w okresie menopauzy. Światowe dane mówią, że choruje 22,1 proc. kobiet i 6,1 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia.

Czynnikami ryzyka są też mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, niedobory witamin podczas stosowania kuracji odchudzającej oraz nadmierne korzystanie z używek.

Przebiega bez objawów

Choroba ta jest powszechnie nazywana „cichym złodziejem kości”, ponieważ przez wiele lat rozwija się bezobjawowo i nie powoduje bólu. Pacjenci najczęściej dowiadują się o niej dopiero w momencie, gdy dochodzi do pierwszego poważnego złamania.

Rocznie w Polsce odnotowuje się od 120 do 170 tys. złamań uznawanych za osteoporotyczne (najczęściej dotyczą nadgarstka, kręgosłupa i szyjki kości udowej). Złamania te mogą nastąpić nawet przy drobnym urazie, kaszlu czy kichnięciu.

Osoby, które raz doznały złamania osteoporotycznego, są w grupie wysokiego ryzyka kolejnych urazów.

Objawami choroby mogą być np. pojawiające się bóle po aktywności fizycznej, a także bóle kręgosłupa.

Ten objaw świadczy o zaawansowanej chorobie

Na inny objaw świadczący o zaawansowanej już osteoporozie zwraca uwagę prof. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

– Najprostszym wskaźnikiem tego, że mamy zaawansowaną już osteoporozę, jest obniżenie naszego wzrostu. Jeżeli nasz wzrost się obniży powyżej 4 centymetrów, jest to znak, że doszło do kompresyjnego zgniecenia się trzonów kręgowych – mówi prof. Brygida Kwiatkowska.

Niestety, my się nie mierzymy. Mierzymy się w momencie, kiedy wyrabiamy dowód osobisty, a później w zasadzie już prawie nigdy – podkreśla prof. Kwiatkowska.

– Zachęcamy lekarzy rodzinnych, by o to dbali. Zachęcamy pacjentów, żeby mierzyli się w domu. Mierzymy dzieci, ale siebie już jako dorosłych – nigdy. Tymczasem obniżenie naszego wzrostu to pierwsza oznaka już zaawansowanej osteoporozy, kiedy trzeba szybko zgłosić się do lekarza i włączyć bezwzględnie leczenie – dodaje ekspertka.

Czytaj też:
Choruje 2 mln Polaków. Naukowcy z Krakowa opracowali przełomową metodę leczenia

Opracował:
Źródło: CEZ, NewsMed