Fala powodziowa przechodzi obecnie przez tereny Pomorza Zachodniego. Jej siła nie jest już tak niszczycielska jak na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Trudna sytuacja na terenach dotkniętych powodzią dotyczy ważnych spraw związanych z ochroną zdrowia. Rzecznik Praw Pacjenta przekazuje najważniejsze informacje przydatne pacjentom z obszarów powodziowych.
Przede wszystkim przypomina, że działa całodobowy i bezpłatny numer 800 190 590 – to specjalna infolinia dla pacjentów, którzy potrzebują informacji na temat miejsc, w których mogą otrzymać pomoc medyczną.
Opieka lekarska na terenach powodziowych
Rzecznik przypomina, że
- każdy pacjent z obszaru objętego powodzią, jeśli nie może dostać się do swojego lekarza rodzinnego, ma prawo do wizyty u każdego lekarza POZ w Polsce.
- pacjenci mogą zgłosić się do każdego POZ w celu uzyskania nie tylko porady, ale też recepty.
Czytaj też:
Mobilna pomoc psychologiczna NFZ dla powodzian. Lista miejsc
Ponadto w szpitalach w Polanicy-Zdrój i w Głuchołazach czekają lekarze, którzy pomogą pacjentom w przypadku braku recepty:
- Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A. w Polanicy-Zdroju, ul. Św. Jana Pawła II 2, tel. 074 862 11 03,
- Szpital Specjalistyczny MSWIA w Głuchołazach, ul. Karłowicza 40, tel. 507 105 671, oraz
- SP ZOZ Głuchołazy, ul. M. C. Skłodowskiej 16, tel. 506 186 520, 77 45 11 210.
W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia repetę może wystawić farmaceuta bezpośrednio w aptece. Recepty mogą być wystawione na wszystkie leki poza lekami narkotycznymi i psychotropowymi. Farmaceuci mogą wystawić receptę farmaceutyczną nawet na 120 dni terapii.
Pomoc psychologiczna dla powodzian
Gdzie można znaleźć psychologiczną dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w stanie kryzysu psychicznego? Ważne numery telefonów i adresy mailowe
- Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym centrumwsparcia.pl Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222 – linia jest bezpłatna, a pomoc psychologa dostępna jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. E-mail: [email protected]
- Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym 116111.pl Telefon zaufania 116 111 – linia jest bezpłatna, czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. E-mail https://116111.pl/napisz/ Czat https://116111.pl/czatuj/
Pod wyżej wymienionymi numerami można też dowiedzieć się, gdzie stacjonarnie można uzyskać pomoc psychologiczną na terenach dotkniętych powodzią.
Czytaj też:
Minister zdrowia: wszystkie przychodnie działają
Uwaga na niepokojące objawy
RPP ostrzega, że na terenach, gdzie była powódź należy zachować szczególną czujność na niepokojące objawy zdrowotne, które mogą być związane z zanieczyszczeniami niesionymi przez falę powodziową, namnażaniem się bakterii i wirusów na tych terenach.
Dlatego specjaliści apelują, aby zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli:
- pojawia się biegunka, wymioty, podwyższona temperatura i tym podobne objawy zatrucia pokarmowego,
- doznałeś obrażeń lub masz ranę, która może ulec zakażeniu,
- masz objawy wysokiej gorączki, silny ból głowy, mocny kaszel, silne zawroty głowy,
- odczuwasz ból w okolicy serca,
- chorujesz przewlekle i potrzebujesz leków,
- zostałeś pogryziony przez zwierzęta,
- miałeś kontakt ze środkami chemicznymi, odczuwasz pieczenie oczu, trudności w oddychaniu lub podrażnienie skóry.
Czytaj też:
Pulmonolog: W szpitalach coraz więcej osób z zapaleniem płuc
RPP uczula, aby śledzić zalecenia lokalnych władz, a także państwowych, powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Należy też uważać na dezinformację – każdą informację sprawdzać w wiarygodnych źródłach!