W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia została opublikowana aktualizacja Krajowego Planu Transformacji (KPT). Dokument mówi i planowanych działaniach resortu w latach 2025-26.
Krajowy Plan Transformacji
Krajowy Plan Transformacji został po raz pierwszy opublikowany w 2021 r. Jak zaznaczają jego autorzy, jest pierwszym dokumentem wdrożeniowym dla mapy potrzeb zdrowotnych na poziomie krajowym i pokazuje działania, które są planowane do pojęcia w systemie ochrony zdrowia. Powstał na zlecenie Komisji Europejskiej, zawiera propozycje rozwiązań podnoszących skuteczność koordynacji inwestycji współfinansowanych z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.
„Celem KPT jest wzmocnienie zasobów i procesów ochrony zdrowia oraz poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych na świadczenia opieki zdrowotnej i na inwestycje w sektorze ochrony zdrowia, na poziomie krajowym i regionalnym, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców” – czytamy w dokumencie.
39 działań w ciągu dwóch lat
Teraz resort zdrowia przestawił plan zmian w systemie ochrony zdrowia na najbliższe dwa lata. W ramach aktualizacji KPT dodanych zostało 39 działań, które wynikają „z nowych, priorytetowych potrzeb zdrowotnych oraz zadań i wyzwań dla organizacji systemu opieki zdrowotnej, zidentyfikowanych podczas oceny śródokresowej KPT”.
Jakich dziedzin dotyczą planowane nowe działania?
- dziesięć z nich znalazło się w obszarze „Czynniki ryzyka i profilaktyka”,
- osiem w „Działania horyzontalne”,
- pięć działań w obszarze „Państwowe Ratownictwo Medyczne”,
- pięć działań w obszarze „Kadry”,
- cztery w obszarze „Ambulatoryjna opieka specjalistyczna”,
- trzy w obszarze „Leczenie szpitalne”,
- dwa w obszarze „Opieka psychiatryczna i leczeniu uzależnień”,
- jedno działanie w obszarze „Opieka paliatywna i hospicyjna”,
- jedno działanie w obszarze „Opieka długoterminowa”.
Czytaj też:
Czy Polacy mogą żyć dłużej? Eksperci: Musimy pilnie odrobić stracony czas
Na czym mają polegać działania?
W dokumencie czytamy, że w Polsce w 2021 r. dominującą grupą czynników ryzyka wpływającą na DALY (z ang. disability adjusted life-years, czyli lata życia skorygowane niesprawnością), były czynniki behawioralne, czyli związane ze stylem życia. Odpowiadały one za utratę ok. 45 proc. lat przeżytych w zdrowiu. Za zgony najczęściej odpowiadała grupa czynników metabolicznych stanowiących ok. 42 proc.
Czynnikami ryzyka odpowiadającymi za utratę największej liczby lat przeżytych w zdrowiu dla kobiet i mężczyzn łącznie są: tytoń (ok. 4,2 tys. DALY na 100 tys. ludności), wysokie ciśnienie krwi (ok. 3,8 tys. DALY na 100 tys. ludności) oraz ryzyka żywieniowe (ok. 3,6 tys. DALY na 100 tys. ludności).
Planowane przez MZ działania w tym zakresie to m.in.:
- Kampanie społeczne zachęcające do poddawania się regularnym badaniom i aktywizowania w tym zakresie rodzin oraz promujące zdrowy styl życia.
- Działania na rzecz ograniczania dostępności ekonomicznej wyrobów tytoniowych i ich substytutów.
- Nowelizacja w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych – wprowadzenie nowoczesnych badań przesiewowych w profilaktyce nowotworów: test HPV HR, cytologia na podłożu płynnym (LBC), niskodawkowa tomografia komputerowa, test FIT.
- Wprowadzenie mechanizmów prawnych w celu ograniczenia dostępności do alkoholu.
- Ograniczenie dostępności do elektronicznych papierosów wśród dzieci i młodzieży.
- Ograniczenie dostępu do opioidowych leków przeciwbólowych i innych substancji psychoaktywnych, w szczególności fentanylu, z zachowaniem dostępu dla pacjentów paliatywnych i onkologicznych.