Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym pacjent przekazywany przez zespół ratownictwa medycznego powinien zostać przyjęty na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) w ciągu maksymalnie 15 minut. Dokument ten został skierowany do konsultacji.
Będzie 15 minut
Wprowadzenie maksymalnego czasu na przyjęcie pacjenta to efekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia kwietnia 2025 roku. W pierwotnej wersji nowelizacji 15-minutowy limit planowano wpisać wprost do ustawy. Jednak Senat, ze względu na zastrzeżenia konstytucyjne, zaproponował, żeby ustalenie tego limitu nastąpiło w rozporządzeniu.
Ministerstwo Zdrowia pisze w uzasadnieniu, że analiza dotycząca maksymalnego czasu na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego w szpitalach wykazała, że w zdecydowanej większości (ponad 70 proc. przypadków), proponowany w przepisie 15-minutowy okres jest zachowany.
Czas ten wraz z czasem dojazdu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, czasem pobytu na miejscu zdarzenia i czasem przewiezienia pacjenta do szpitala nie powinien być dłuższy niż 60 minut – czyli powinien spełniać standard tzw. „złotej godziny”, która nie może być przekroczona w przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego – podkreśla resort.
Trzeba było doprecyzować
MZ dodaje, że „projektowane rozporządzenie jest doprecyzowaniem przepisu wskazującego, że szpitalny oddział ratunkowy, centrum urazowe, centrum urazowe dla dzieci oraz jednostka organizacyjna szpitala wyspecjalizowana w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego niezwłocznie udzielają niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi urazowemu, pacjentowi urazowemu dziecięcemu albo osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego”.
Ponieważ w praktyce pojęcie „niezwłocznie” było interpretowane przez szpitale w różnoraki sposób, to konieczne było jego doprecyzowanie w przedmiotowym projekcie i maksymalny czas na przejęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego został ustalony na 15 minut – wyjaśnia resort.
Czytaj też:
Kolejki na SOR. Tak można sprawdzić, ile osób czeka
Jak to odczują pacjenci?
Ministerstwo Zdrowia w ocenie skutków regulacji wylicza, w jaki sposób zmiana będzie miała wpływ na obywateli.
„Wpływ projektowanej regulacji wyraża się przez:
- przyspieszenie obsługi pacjentów przywożonych do szpitali przez zespoły ratownictwa medycznego,
- uwolnienie zespołów ratownictwa medycznego oczekujących na przekazanie pacjentów w szpitalach,
- ułatwienie dysponowania zespołów ratownictwa medycznego przez dyspozytorów medycznych”.
Tym samym zostanie zapewniona możliwość udzielania medycznych czynności ratunkowych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego – pisze resort.
Projekt rozporządzenia został skierowany do ponad 60 podmiotów w ramach konsultacji, z 7-dniowym terminem na zgłaszanie uwag.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Czytaj też:
Rząd przyjął reformę szpitali. „Przekształcenia, koncentracja, konsolidacja i lepsze wyceny”