Beata Igielska

Sprawdzimy, czy test EndoRNA jest w pełni wiarygodny w wykrywaniu endometriozy. Chcielibyśmy zebrać 500 pacjentek w pięciu ośrodkach w ciągu roku – mówi prof. Ewa Wender- Ożegowska, która prowadzi badanie finansowane przez Agencję Badań...
Dostępność do terapii skojarzonej oznacza więcej mężczyzn cieszących się dłużej życiem, w dobrej jakości – mówi dr Paweł Potocki.
Skan mózgu z wynikiem dostępnym niemal natychmiast, wirtualne recepcjonistki, programy do notowania badań klinicznych. Takie cuda dziś już są dostępne dzięki start-upom medycznym i ułatwiają pracę nie tylko lekarzom.
Chcemy mieć mechanizm, który będzie kontrolował, jak centrum zdrowia psychicznego pracuje, czy procent populacji objęty jego opieką jest odpowiedni. Bo w tej chwili są centra, które obsługują 2 proc. populacji na danym terenie i takie,...
Pacjenci psychiatryczni najbardziej potrzebujący pomocy znowu wypadną z systemu. Do tego doprowadzą proponowane zmiany – uważa dr Marek Balicki, były minister zdrowia.
Po operacji robotycznej powrót pacjenta do trzymania moczu, do zdrowia – okres gojenia – jest zdecydowanie krótszy. Mniejszy jest ból pooperacyjny. Zdecydowanie mniejsze jest ryzyko transfuzji krwi – mówi dr Paweł Wisz, urolog.
Standardy w dziecięcej opiece psychiatrycznej są ważne, choćby biorąc pod uwagę to, o czym pisali Witold Bereś i Janusz Schwertner w książce „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci”.
Wyrzucamy w błoto mnóstwo pieniędzy na wizyty, podczas których nakłada się kiepskie opatrunki albo przemywa rany gazikiem. Nic z tego nie wynika – mówi prof. Tomasz Banasiewicz.
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia chcą zmiany finansowania w systemie opieki psychiatrycznej i psychologicznej dorosłych. Nie będzie korzystna.
Polpharma otworzyła warte 100 mln zł pierwsze w Polsce centrum opracowywania i produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych. To bardzo potrzebna inwestycja, ale sama jedna nie zapewni bezpieczeństwa lekowego Polski.
Eksperymentowanie: „Bo idą wakacje, żebym dobrze wyglądała w kostiumie kąpielowym, to przez dwa, trzy miesiące pobiorę sobie zastrzyki przeciwko otyłości”, jest proszeniem się o kłopoty, ryzykowanie swoim życiem i zdrowiem – mówi dr hab....
Pacjenci z chorobą otyłościową są dyskryminowani w pracy, życiu prywatnym, społecznym. Traktowani jako gorsi, słabsi, leniwi, za dużo jedzą – mówi Adrianna Sobol.
Otyłość to śmiertelna choroba, powoduje ponad 200 powikłań, m.in. nowotwory, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2. Warto ją leczyć, by walczyć o swoje zdrowie, bo stawką jest nasze życie. Większej motywacji już chyba nie ma – mówi...
Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia zebrane na XX, jubileuszowym Forum Rynku Zdrowia, zapewnia, że pracuje ponad podziałami politycznymi. Jednak widać, że wiceministrów, przedstawicieli partii koalicyjnych, różni choćby podejście do...
Zmarł Filip Zimbardo, wybitny psycholog amerykański, autor słynnego eksperymentu więziennego. Założyciel i patron Centrum Zimbardo w katowickim Nikiszowcu.
W e-papierosach, wbrew obiegowym przekonaniom, dawki nikotyny są duże. Jednorazowy jest na 600-800 buchów. Dzieci potrafią wypalić go w ciągu dwóch dni, co odpowiada kilku paczkom papierosów!
500 tys. zł kary za leczenie niezgodne z wiedzą naukową nie tylko dla podmiotów leczniczych, lecz także dla osób i firm. Rzecznik Praw Pacjenta szykuje zaostrzenie przepisów.
30 proc. hospitalizacji seniorów w Polsce jest z powodu przedawkowania leków. Ułożenie leków wymaga zaangażowania bliskich – mówi prof. Bolesław Samoliński.
Alkohol będzie droższy, mniej dostępny, sprzedawany tylko w formie płynnej, w butelkach bądź puszkach z odpowiednią etykietą. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości.
Ok. 75 proc. Polek jest zatrutych arsenem. Właściwy poziom selenu ma też tylko ok. 33 proc. kobiet. Ok. 33 proc. ma zbyt wysoki i 33 proc. zbyt niski poziom selenu – mówi prof. Jan Lubiński.