-
„Piątka dla zdrowia” kardiologów i onkologów. Konieczne, jeśli chcemy żyć dłużej
Trzy razy więcej pieniędzy na profilaktykę niż dziś, kalendarz zdrowia w telefonie, zdecydowane ograniczenie palenia tytoniu, szkoła zdrowych nawyków, zatrzymanie epidemii otyłości – to „piątka dla zdrowia” kardiologów i onkologów,...
OnkologiaKardiologiaAktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Rak żołądka – najczęstsze objawy. Jeden powinien od razu wzbudzić czujność
Ból brzucha może być objawem wielu schorzeń. Jeżeli jednak długo nie ustępuje i nasila się po posiłku, to powinna się zapalić czerwona lampka.
ProfilaktykaOnkologia -
Jest decyzja. Nowa terapia dla chorych na mukowiscydozę
Europejska Agencji Leków pozytywnie zaopiniowała trójskładnikowy preparat stosowany w leczeniu osób chorych na mukowiscydozę.
AktualnościChoroby rzadkieRynek Farmaceutyczny -
Nie leczą, ale są skuteczne jak lek. Przełom w chorobie, która niszczy cały organizm
Systemy monitorowania glikemii to jeden z największych przełomów w leczeniu cukrzycy. Potrafią zapobiec wielu powikłaniom, a czasem wręcz ratują życie – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog.
MedycynaChoroby cywilizacyjneAnna Kopras-Fijołek
-
Jak wspierać dziecko w czasie choroby onkologicznej? Specjalistka: Pozwól wyrażać emocje
Nie ma dobrych i złych uczuć. Najważniejsze jest, aby pozwolić dziecku je przeżyć, nie bagatelizować ich – mówi psychoonkolog z Instytutu Matki i Dziecka.
OnkologiaPacjent -
To główna przyczyna zgonów z powodów sercowych w Polsce. Tu można uzyskać pomoc specjalistów
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uruchomiło specjalną linię, pod którą specjaliści udzielają ważnych porad dotyczących niewydolności serca.
KardiologiaProfilaktyka -
Zakaz palenia na balkonach. Co MZ ma zamiar z tym zrobić?
„Czas najwyższy przeciwdziałać biernemu paleniu oraz chronić osoby niepalące poprzez wprowadzenie zakazu palenia na balkonach”
Choroby cywilizacyjnePacjent -
„Najciężej było z wchodzeniem po schodach”. Poruszająca historia Barbary, pacjentki z ALS
Bardzo ciężko było mi wejść na krawężnik. Brakowało mi siły. Nie byłam w stanie podnieść cięższej torby – mówi Barbara, chora na ALS.
Choroby rzadkiePacjent -
Rak płuca. Czynniki ryzyka to nie tylko papierosy
Rak płuca – palenie papierosów odpowiada nawet za 80 proc. zachorowań. Ale zagrożeniem jest każda szkodliwa substancja przedostająca się do układu oddechowego.
OnkologiaProfilaktyka -
Czy szczepionki są bezpieczne? Kto sprawdza bezpieczeństwo?
Badania bezpieczeństwa szczepionki trwają od momentu jej opracowania, przez kontrole szczepionek dopuszczonych na rynek po oraz monitorowanie NOPów.
Choroby zakaźneProfilaktyka -
Ponad połowa polskich piłkarzy jest narażonych na to zaburzenie. "Pierwsze takie badanie w Polsce"
Badanie z udziałem kilkuset polskich piłkarzy i piłkarek wskazało, że nawet połowa z nich może być narażona na zaburzenia odżywiania.
Choroby cywilizacyjnePacjent -
Przełomowe wyniki badań. Onkolog: Zwiększamy szansę, że rak nie wróci
Dziś zadajemy sobie pytanie, czy u pacjentek z wczesnym rakiem piersi, które otrzymały cykliby, uda się tak „zasuszyć” nowotwór, że nigdy nie powróci. Biorąc pod uwagę imponująco szybki efekt leczenia, cykliby już weszły już do...
OnkologiaInnowacjeKatarzyna Pinkosz
-
Naukowcy: Ta czynność pozwala zmniejszyć skutki uboczne leczenia nowotworów
Aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ale także zmniejsza skutki uboczne terapii nowotworowych. Tak wykazali chińscy naukowcy.
PacjentOnkologia -
Szef oddziału zakaźnego: Wypijają po 13 puszek piwa dziennie
Młodzi ludzie wypijają codziennie kilka litrów piwa: to dziś najczęstsza przyczyna toksycznego uszkodzenia wątroby. Ryzyko rośnie, jeśli dochodzą do tego energetyki, nadmierne stosowanie leków i suplementów diety, a także otyłość i...
Choroby cywilizacyjneMedycynaKatarzyna Pinkosz
-
Rak płuca – objawy, których nie można lekceważyć
Rak płuca jest najczęstszym zabójcą z grupy nowotworów. Na jakie objawy należy zwracać uwagę, aby rozpoznanie pojawiło się jak najwcześniej?
OnkologiaProfilaktyka -
Najpoważniejsze czynniki ryzyka raka jelita grubego. Wiele zależy od naszego stylu życia
Rak jelita grubego, jeden z największych zabójców, w dużej mierze zależy od tego, co jemy i jak spędzamy czas. Czego powinniśmy się wystrzegać?
OnkologiaProfilaktyka -
Pierwsza taka mastektomia w NIO w Gliwicach. Lekarze wymieniają jej zalety
Pierwsza podskórna amputacja piersi z jednoczasową rekonstrukcją implantem przeprowadzona została w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Zastosowana metoda pozwala m. in. uniknąć powikłań.
Medycyna -
To mogą być objawy raka trzustki. Zwróć uwagę, zanim będzie za późno
Rak trzustki w wielu przypadkach wykrywany jest w bardzo późnym stadium. Na co trzeba zwracać uwagę, aby w porę zareagować?
ProfilaktykaOnkologia -
Naukowcy odpowiadają na artykuł w Wyborczej: Brak rzetelności dziennikarskiej
Artykuły, które przekazują szczątkowe i nieścisłe informacje, budują negatywny wizerunek badań klinicznych. Kształtowany w ten sposób przekaz może przynieść szkodę pacjentom – piszą w oświadczeniu prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji...
MedycynaAktualności -
Migotanie przedsionków. Specjaliści z Wrocławia z nowatorską metodą leczenia
„Ta technologia pozwala zobrazować trójwymiarowo serce z bardzo dużą precyzją i co do milimetra poruszać się po nim bez użycia promieniowania rentgenowskiego”.
KardiologiaProfilaktyka -
Mocne słowa szefowej organizacji pacjentów: Pacjenci płacą za to życiem
Pacjenci płacą zdrowiem, płacą życiem, ale płacimy również my, bo marnuje się publiczne pieniądze – mówiła Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Od kilku lat eksperci apelują o wprowadzenie nowoczesnej...
OnkologiaPacjentKatarzyna Pinkosz
Wideo