Śliska nawierzchnia, nieuwaga kierowców, niedostosowanie prędkości do trudnych warunków na drodze – to jedne z głównych przyczyn wzrostu liczby wypadków z udziałem pieszych.
Bezcenny czas na reakcję i uniknięcie zderzenia
Pieszy poruszający się po poboczu w ciemnym ubraniu, bez elementów odblaskowych, jest niewidoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości od 20 do 40 metrów. Sytuacja zmienia się radykalnie w przypadku prawidłowo umieszczonych odblasków – wtedy pieszy widoczny jest już z odległości 150 m.
Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Samochód poruszający się z prędkością np. 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! Im wcześniej kierowca zauważy pieszego na jezdni, tym skuteczniej zahamuje.
Noszenie po zmroku odblasków w terenie niezabudowanym to nie wybór, tylko ustawowy obowiązek wynikający z troski o własne bezpieczeństwo oraz zapisów art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Niestosowanie się do ww. przepisów grozi grzywną”.
Czytaj też:
Zdrowsi, bez depresji i uzależnień. Nowa kampania KRUS
Od kamizelek po breloki
Jeśli chodzi o asortyment odblasków dla pieszych, wybór jest ogromny. Dostępne są m. in. kamizelki odblaskowe; opaski odblaskowe i ledowe; szelki, klipsy magnetyczne, smycze, zawieszki, breloki; naszywki z tkaniny odblaskowej na plecaki, elementy ubrań. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na jakość produktu. Materiały wykonane z tkanin o niskiej jakości lub małej powierzchni mogą nie odbijać światła skutecznie, dlatego nie będą spełniać swojej roli. Równie ważnym aspektem przy wyborze produktu jest jego trwałość, tj. odporność na warunki atmosferyczne, a także mechaniczne uszkodzenia.
Aby element odblaskowy spełniał swoje zadanie, musi być noszony w odpowiedni sposób. Należy umieszczać go:
- na zewnątrz odzieży w taki sposób, aby był zauważalny dla prowadzących pojazdy z obu kierunków jazdy;
- na prawej części ciała, gdy pieszy przemieszcza się po lewej stronie drogi i odwrotnie – na lewej, gdy porusza się po stronie prawej;
- na wysokości kostek, kolan, dłoni lub w okolicy środka klatki piersiowej i pleców tak, aby znajdował się w obszarze operowania świateł samochodowych.
Regularnie należy sprawdzać, czy element odblaskowy nie jest zasłonięty np. szalikiem czy plecakiem.
W miejscach wyznaczonych i oświetlonych
Aby uniknąć wypadku w ruchu drogowym, warto przestrzegać tych zasad:
- poruszaj się lewą stroną drogi poza terenem zabudowanym, by widzieć nadjeżdżające pojazdy;
- przechodź przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych i oświetlonych;
- przed wejściem na jezdnię upewnij się, że nic Ci nie zagraża i że nie stanowisz zagrożenia dla innych użytkowników dróg;
- szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj; nie zatrzymuj się na jezdni bez uzasadnionej potrzeby;
- nie wychodź na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;
- nie przechodź przez jezdnię na ukos;
- sprawdzaj stan odblasków, a jeśli utraciły swoje właściwości, wymień je na nowe.
Czytaj też:
Depresja wśród rolników. Nie tylko przez ciężką fizyczną pracę