Medycyna pracy zajmuje się ochroną zdrowia osób zatrudnionych, diagnozowaniem szkodliwych warunków związanych ze środowiskiem pracy i sposobem jej wykonywania, ocenianiem zdolności lub niezdolności do wykonywania pracy, a także profilaktyką zdrowotną pracujących.
Więcej badań w medycynie pracy
W jej ramach wykonuje się regularną kontrolę zdrowia zatrudnionych, aby ocenić stan ich zdrowia i wykryć potencjalnie szkodliwe czynniki wynikające z warunków pracy. W tym celu służą badanie wstępne, kontrolne i okresowe. Wstępne dotyczą nowego pracownika, wykonywane są jeszcze przed jego zatrudnieniem. Okresowe przeprowadza się w momencie, gdy upłynie okres zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność pracownika do wykonywania zadań, wystawione podczas badań wstępnych lub poprzednich okresowych.
Zdolność pracownika do pracy ocenia lekarz medycyny pracy na podstawie wywiadu lekarskiego, podstawowych badań profilaktycznych (badania osłuchowe i pomiar ciśnienia krwi), badania okulistycznego, a także innych badań u specjalistów (laryngolog, neurolog), jeżeli wymaga tego specyfika stanowiska pracy.
Czytaj też:
Badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy? Na politykę zdrowotną patrzmy strategicznie
Zmiany już od przyszłego roku
Wygląda na to, że w najbliższym czasie może zmienić się zakres badań dotyczących medycyny pracy. Pracodawcy mówią coraz częściej o włączeniu do pakietu także badań profilaktycznych.
– Podczas kongresu EFNI było wiele głosów za poszerzeniem badań medycyny pracy – nie tylko o badania mammograficzne, ale też cytologiczne, czy PSA dla mężczyzn. Pracujemy w Ministerstwie Zdrowia, wraz z krajowym konsultantem w dziedzinie medycyny pracy, z ekspertami, jak stworzyć model, który pozwoliłby włączyć badania profilaktyczne w pakiet badań medycyny pracy, ale w taki sposób, by uniknąć stygmatyzacji. Wiadomo, że zasadniczym celem medycyny pracy jest orzeczenie o zdolności do pracy – mówiła w rozmowie z NewsMed wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.
Mówił o tym także wiceszef resortu Wojciech Konieczny. Zapowiedział koniec programu Profilaktyka 40 Plus, jednocześnie zaznaczył, że pakiet badań medycyny pracy zostanie poszerzony o obowiązkowe badania, którymi będą m.in. lipidogram, badanie poziomu glukozy we krwi i pomiar wskaźnika BMI.
– To jest obligatoryjne. Każdy to będzie musiał mieć zrobione, zwiększamy liczbę badań w medycynie pracy – zaznaczył.
W jego ocenie zmiana może nastąpić na początku przyszłego roku. Jeżeli nie od 1 stycznia, to z kilkutygodniowym opóźnieniem.