-
Od teraz wyższe odszkodowanie za błędy medyczne
Od roku działa Fundusz Kompensacyjny, który przyznaje rekompensaty za błędy medyczne. Od 6 września można otrzymać większą kwotę odszkodowania.
AktualnościPacjentAdrian Dąbek -
Polski specjalista medycyny sądowej doceniony na świecie
Dr Rafał Skowronek, specjalista medycyny sądowej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, został członkiem dwóch międzynarodowych towarzystw naukowych.
Aktualności -
Kardiologia dla życia: Zbliża się kongres PTK z udziałem minister Leszczyny
Wybitni eksperci, wykłady na temat praktycznych rozwiązań i najnowszych osiągnięć – w Katowicach odbędzie się Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
AktualnościMedycynaProfilaktykaPacjentInnowacje -
Małpia ospa – najnowsze wytyczne Ministerstwa Zdrowia
W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia przypadki zachorowań na małpią ospę (mpox) w Afryce uznała za zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Teraz zalecenia opublikowało Ministerstwo Zdrowia.
AktualnościProfilaktyka -
Prof. Fedorowski: Szpitale powinny być wynagradzane za wynik leczenia
W ochronie zdrowia cały czas brakuje współpracy, koordynacji działań w poszczególnych placówkach – mówi w wywiadzie dla Newsmed.pl prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
AktualnościMedycynaPacjentProfilaktykaAnna Kopras-Fijołek -
Prof. Gierlotka dla NewsMed: Mamy dużo do zrobienia i poprawy
O problemach z dostępnością do terapii oraz znaczeniu edukacji – zarówno pacjentów, jak i samych lekarzy mówi prof. Marek Gierlotka, prezes elekt PTK.
AktualnościMedycynaPacjentProfilaktykaAnna Kopras-Fijołek -
Coraz mocniejsza medycyna na KUL. Do prof. Zembali dołącza prof. Banach
Prof. Maciej Banach, kardiolog i jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców na świecie, został prorektorem KUL ds badań medycznych. Prorektorem ds klinicznych jest tu już prof. Michał Zembala. – Jednym z naszych celów jest...
Aktualności -
Wprost o Zdrowiu Newsmed: Eksperci o wyzwaniach w medycynie
Ukazał się pierwszy numer Wprost o Zdrowiu NewsMed – w wersji drukowanej i online – a w nim wiele ciekawych rozmów z lekarzami, pacjentami i ekspertami.
AktualnościMedycynaPacjentProfilaktykaInnowacje -
Grzesiowski: od poniedziałku przygotowania do szczepień przeciwko HPV
Od poniedziałku w szkołach rusza program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Jak wyjaśnił dr Paweł Grzesiowski szczepienia w tych placówkach będzie realizował lokalny lekarz rodzinny.
AktualnościProfilaktyka -
Prof. Witkowski dla NewsMed: Chcemy zmniejszyć umieralność Polaków
Narodowy Program Chorób Układu Krążenia i Krajowa Sieć Kardiologiczna mają sprawić, że pacjenci szybciej uzyskają właściwe leczenie – mówi prof. Adam Witkowski.
PacjentProfilaktykaInnowacjeAktualnościAnna Kopras-Fijołek -
Do jakiego lekarza są najdłuższe kolejki? Najnowszy raport NFZ
W ubiegłym roku na wizytę u endokrynologa na NFZ trzeba było czekać średnio 190 dni. Tak wynika z najnowszego sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia.
PacjentOkulistyka -
Szpital w Słupsku z robotem Symani. To pierwsze takie urządzenie w Polsce
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku jako pierwszy w Polce będzie mógł skorzystać z robota Symani do wykonywania zabiegów i operacji mikrochirurgicznych.
AktualnościInnowacje -
Są nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie aborcji
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła nowe wytyczne dotyczące aborcji. — Mają zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom w ciąży, także tym kobietom, które ze względów zdrowotnych oczekują zakończenia ciąży — powiedziała.
AktualnościPacjent -
Michal Čuha: Wielochorobowość pogarsza jakość życia i wymaga specjalistycznego leczenia
Źle leczona albo nieleczona cukrzyca sprzyja rozwojowi poważniejszych zaburzeń, takich jak choroby serca czy nerek. Wielochorobowość pogarsza jakość życia, skutkuje koniecznością wielospecjalistycznego leczenia i zwiększa częstość...
Choroby cywilizacyjneInnowacjeKatarzyna Pinkosz -
Rekrutacja na specjalizacje lekarskie. Gdzie są wolne miejsca?
Na stronach Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego pojawiła się listę jednostek prowadzących lekarskie szkolenie specjalizacyjne wraz z liczbą wolnych miejsc. Wnioski można składać od początku września.
Aktualności -
Gen. Gielerak: Polska musi być przygotowana na potencjalny konflikt. Także medycznie
Minister zdrowia oraz obrony narodowej powinni wyznaczyć miejsca udzielania pomocy medycznej i zintegrować je w system bezpieczeństwa medycznego państwa. To niezbędne, by zapobiec sytuacji, w której kolejny raz w historii moglibyśmy...
Naszym zdaniemPacjentKatarzyna Pinkosz -
Kulejąca profilaktyka zdrowotna w Polsce. Dlaczego tak rzadko kontrolujemy swoje zdrowie?
Badania profilaktyczne Polaków. Choć istnieje wiele programów oferujących darmową kontrolę zdrowia, to zdecydowanie zbyt rzadko z nich korzystamy. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci szukają odpowiedzi.
ProfilaktykaPacjentAdrian Dąbek -
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znalazł się w prestiżowym zestawieniu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znalazł się w najnowszej edycji Academic Ranking of World Universities, czyli Listy Szanghajskiej klasyfikującej najlepsze uczelnie na świecie.
AktualnościRankingi -
Brakuje lekarzy, a pacjentów onkologicznych jest coraz więcej
Z roku na rok pacjentów onkologicznych będzie coraz więcej. Tymczasem w Polsce dramatycznie brakuje lekarzy onkologów i personelu pielęgniarskiego.
PacjentMedycynaProfilaktyka -
Jakość kształcenia na nowych kierunkach lekarskich – znamy wyniki raportu
Naczelna Izba Lekarska przedstawiła raport dotyczący warunków kształcenia na kierunkach lekarskich. Jego autorzy podkreślają, że widać wyraźną różnicę między starymi a niedawno utworzonymi kierunkami lekarskimi.
RaportyAktualności -
Prof. Rękas: do okulisty bez skierowania? Powtórzymy sukces leczenia zaćmy
Optometryści badający wzrok, nowe programy lekowe: to niektóre z wyzwań, przed którą dziś w stoi polska okulistyka. – Gdy uda nam się uporządkować leczenie, będzie można zlikwidować skierowania do okulisty – mówi prof. Marek Rękas,...
Choroby cywilizacyjneInnowacjeOkulistykaKatarzyna Pinkosz