Od września 2023 r. bezpłatne leki przysługują dwóm grupom wiekowym – osobom, które ukończyły 65 lat oraz dzieciom do 18. roku życia. Aby recepta mogła zostać zrealizowana, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Recepta na darmowy lek musi mieć odpowiedni kod
Jeden to odpowiednia adnotacja w polu „kod uprawnień dodatkowych”. Powinno się tam znaleźć oznaczenie „S” w przypadku seniorów lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży. Do tej pory uprawnienia do wpisania tego kodu miała jedynie osoba wypisująca receptę. Farmaceuci nie mieli takich uprawnień.
Brak tego oznaczenia skutkował brakiem możliwości realizacji recepty.
Jednak w najbliższym czasie to się zmieni. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept.
Po zmianie przepisów farmaceuci będą mieli możliwość weryfikacji uprawnień do darmowych leków „na podstawie danych dotyczących wieku świadczeniobiorcy, które osoba wydająca posiada, albo które może samodzielnie ustalić”. Może to być np. numer PESEL.
Zmiany teraz wprowadzi farmaceuta
Jak wyjaśnia MZ, zmiana rozporządzenia rozwiązuje problem „polegający na obecnym braku możliwości skorygowania recepty przez osobę ją realizującą w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w taki sposób, aby uzupełnić brakujący kod uprawnienia dodatkowego, celem uzyskania bezpłatnego produktu leczniczego (leku), środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, na recepcie dla osoby niepełnoletniej (kod DZ) albo seniora (kod S)”.
Resort tłumaczy, że dzięki zmianie „pacjent zrealizuje receptę wykazującą ww. niekompletność, bezpłatnie w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym (po uzupełnieniu tej recepty w aptece), bez konieczności ewentualnego korygowania recepty przez osobę, która ją wystawiła. Oznacza to brak konieczności dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy”.
Oprócz farmaceutów możliwość wpisania kodu uzyskają także technicy farmaceutyczni.
Projekt trafił do konsultacji społecznych. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Czytaj też:
Taką receptę może wystawić farmaceuta. „Pacjenci mogą być skołowani”