Wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczalny. Ważne są regularne badania cytologiczne. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.
Atakuje cicho i powoli
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Rozwija się bezobjawowo i początkowo nie daje żadnych dolegliwości. Jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Rozwija się w komórkach szyjki macicy. Jego główną przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zwłaszcza niektórymi jego szczepami.
Nowotwór szyjki macicy może się rozwinąć w każdym wieku. W początkowej fazie rozwoju raka szyjki macicy mogą wystąpić niewielkie zmiany w komórkach szyjki. Pojawienie się wyraźnych objawów wskazuje zazwyczaj na zaawansowane stadium, trudne lub niemożliwe do wyleczenia.
Początkowo nie ma charakterystycznych dolegliwości
Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy nie towarzyszą żadne charakterystyczne dolegliwości. Wraz z rozwojem choroby kobiety zauważają zwykle jeden lub kilka z poniższych objawów:
krwawienie z pochwy po stosunku
krwawienie międzymiesiączkowe
obfite upławy
ból podczas stosunku
bóle w podbrzuszu i okolicy lędźwiowej
krwawienia pomenopauzalne (po okresie przekwitania).
Według danych NFZ spośród kobiet, które nie wykonywały cytologii, jedynie 75 proc. przeżywało rok od diagnozy, a niespełna 50 proc. – 5 lat.
Cytologia nie boli i ratuje życie
To właśnie brak objawów przez długi czas jest główną przyczyną zbyt późnego wykrycia raka szyjki macicy, a tym samym złego rokowania. Niewykryty i nieleczony może prowadzić nawet do śmierci.
Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny z bardzo wysoką skutecznością. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym i w pełni uleczalnym stadium.
Cytologia jest bezbolesną i szybką metodą diagnostyczną. Polega na pobraniu materiału z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Tak pobrany wymaz umieszcza się na szkiełku, a następnie odsyła do laboratorium, gdzie jest badany. Dzięki temu można wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości.
Czytaj też:
„Dziś pięć Polek umrze na raka szyjki macicy”. Lekarze przypominają o badaniach
Bezpłatne badanie profilaktyczne
NFZ finansuje bezpłatną cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Nie jest potrzebne skierowanie. Program jest dla kobiet w wieku 25-64 lata:
które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat
obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne), ponownie zostają objęte programem NFZ.
Program realizuje każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ (ich listę można sprawdzić na stronie NFZ).
Tydzień Zdrowia Kobiet
Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zachęca do wykonywania badań i zatroszczenia się o swoje zdrowie.
Akcja profilaktyczna w ramach „Tygodnia Zdrowia Kobiet” potrwa do 9 marca. Każdy z kolejnych dni jest poświęcony konkretnej tematyce profilaktycznej. Pierwszego dnia (wczoraj) „tematem dnia” były: in vitro, badania prenatalne i opieka okołoporodowa. Dzisiaj – Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV (zdrowie szyjki macicy).
Co jeszcze w harmonogramie?
5 marca (środa) – cytologia
6 marca (czwartek) – mammografia
7 marca (piątek) – kardiologia
8 marca (sobota) – dobrostan psychiczny – porady dietetyczne, profilaktyka, regularne badania, menopauza
9 marca (niedziela) – zdrowie fizyczne – aktywność fizyczna, osteoporoza
Czytaj też:
Szczepienia przeciwko HPV. Takiego efektu nikt się nie spodziewał „Rewelacja!"