Pacjentów borykających się z cukrzycą jest już dziś około 3 milionów. Szacuje się, że niezdiagnozowany jest kolejny milion. W ubiegłych latach diabetologia w Polsce zdecydowanie poszła do przodu. Wiele wniosków Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego uwzględniono w programach systemowych, jednak są sprawy, które wciąż pozostają nie załatwione. Z tego powodu Polska nadal pozostaje w tyle za innymi krajami UE – zarówno w zakresie opieki koordynowanej i edukacji, jak i dostępu do nowoczesnych technologii i farmakoterapii. Podczas Forum zastanawiano się, co należy zrobić, aby w Polsce można było leczyć cukrzycę na światowym poziomie.
Wśród uczestników forum byli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabelologicznego, ale także kluczowi klinicyści w dziedzinie diabetologii i kardiologii, przedstawiciele pielęgniarek diabetologicznych, organizacji pacjenckich oraz Ministerstwa Zdrowia i NFZ.
Czytaj też:
Nie będzie refundacji pomp insulinowych dla osób po 26. roku życia. MZ wyjaśnia
Trzeba patrzeć holistycznie
– Pacjent z cukrzycą to pacjent wielochorobowy i dlatego leczenie go wymaga szerszego spojrzenia. Dużo w polskiej diabetologii zmieniło się na lepsze i jako pacjenci bardzo to doceniamy, ale to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. W Polsce powstają programy pilotażowe oferujące pacjentom bardziej holistyczną opiekę, czy chociażby takie, które chronią przed powikłaniem związanym ze stopą cukrzycową, ale potrzebujemy wprowadzenia ich na masową skalę. W teorii mamy w Polsce dostęp do nowoczesnych technologii i farmakoterapii, ale, niestety, wygórowane kryteria refundacyjne wykluczają wielu pacjentów z dostępu do nich – często wbrew zaleceniom klinicystów – powiedziała Monika Kaczmarek, prezes PSD.
Podkreślano, że osoby odpowiedzialne za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce powinny patrzeć na wyzwania związane z cukrzycą w sposób holistyczny. – Inwestycja w odpowiednią edukację pacjentów to poprawa adherencji w leczeniu, technologie monitorujące stan zdrowia chorych czy podające leki to lepsza kontrola choroby umożliwiająca pacjentom i ich opiekunom pozostanie aktywnymi członkami społeczeństwa, terapie farmakologiczne chroniące przed powikłaniami to odwrócenie piramidy świadczeń i przekierowanie chorych z powikłaniami ze szpitali do zwykłej opieki ambulatoryjnej – dodała prezes PSD.
Czytaj też:
Te leki w przypadku cukrzycy powinny być wdrożone jak najwcześniej
Dostęp do pomp insulinowych, systemów monitorowania glikemii i leków
Prof. Grzegorz Dzida zaznaczył, że choć w ostatnim czasie wydatki z budżetu państwa na leczenie cukrzycy wzrosły, należy na nie patrzeć jako na inwestycje, a nie koszt. Wskazał korzyści wynikające z mniejszej liczby hospitalizacji z powodu powikłań. Podkreślał, że w pełni popiera apel o większy dostęp do pomp insulinowych i systemów ciągłego monitorowania glikemii, ale także terapii lekowych. Podkreślał, jak ważne jest to, by poszerzyć refundację chociażby o flozyny. Zaznaczył, że w trosce o budżet państwa wszystkie trzy firmy wnioskujące o refundację ograniczyły wniosek jedynie do drugiej linii leczenia i dla pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, a AOTMIT ocenił wniosek pozytywnie.
Michał Byliniak, reprezentujący Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wskazał, że korzyści z inwestycji w pacjenta zwracają się także w postaci zmniejszonej liczby absencji chorobowych czy po prostu w utrzymaniu aktywności zawodowej chorych, których choroba jest dobrze monitorowana i kontrolowana. Istnieje potrzeba przekonania nie tyle Ministerstwa Zdrowia, co Ministerstwa Finansów do tego, by środki na takie inwestycje w zdrowie się znalazły. Choć z pozoru wydają się kosztem, dają gwarantowany zwrot, w innym obszarze.
Pediatra i diabetolog, Prof. Małgorzata Myśliwiec, mówiła o korzyściach, jakie przyniosły – dzieciom i ich rodzicom – zrefundowane, nowoczesne pompy insulinowe. Podkreśliła jednocześnie potrzebę zniesienia limitu wiekowego dla refundacji. Jako Pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ds. współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Parlamentem poinformowała o złożeniu w resorcie dwóch kart świadczeń opieki zdrowotnej dotyczących likwidacji limitu do refundowanych pomp insulinowych dla osób powyżej 26 r. ż. oraz rozszerzenia refundacji Systemów Ciągłego Monitorowania Glikemii dla wszystkich osób będących na insulinie, bez względu na ilość wstrzyknięć oraz wyrównania dostępu dla wszystkich Systemów Ciągłego Monitorowania Glikemii.
Czytaj też:
Refundacja pomp insulinowych. Rzecznik pisze do MZ w sprawie nierówności w dostępie