Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała przedłużenie programu Profilaktyka 40 Plus, w ramach którego osoby mające co najmniej 40 lat mogą bezpłatnie wykonać kilkanaście badań profilaktycznych.
Program Profilaktyka 40 Plus przedłużony
Wydawało się, że z końcem roku zakończy się program Profilaktyka 40 Plus. Był wielokrotnie przedłużany, jednak wzięło w nim udział zaledwie kilkanaście procent uprawnionych. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na początku listopada określił program mianem „niewydolnego” i wszystko wskazywało, że kolejnego przedłużenia nie będzie.
Tymczasem szefowa resortu Izabela Leszczyna w RMF zapowiedziała, że program Profilaktyka 40 Plus będzie działał także w nowym roku.
– To, że się kończy pilotaż nie znaczy, że nie będzie nic w zamian. Nic się nie zmieni dla pacjentów. Dopóki nie wprowadzimy nowego programu, Program 40 Plus będzie i w najbliższych dniach ukaże się rozporządzenie, które ten program przedłuży – powiedziała.
– Rozmawiamy z NFZ i AOTMiT, czy to przedłużenie będzie na trzy czy na cztery miesiące, ponieważ musimy dopracować system informatyczny w Centrum e-Zdrowia, który będzie w stanie obsłużyć nowy program – dodała.
Będzie nowy program
W przyszłym roku pojawi się nowy program, który zastąpi Profilaktykę 40 Plus. – Nowy program będzie polegał na tym, nie zostanie pacjent z tymi wynikami sam – zapowiedziała Leszczyna.
– Teraz program jest taki – mogę wejść do laboratorium, zrobić sobie badania, później z nimi wyjść i za przeproszeniem pies z kulawą nogą o tym nie wie. Ja nie jestem lekarzem i nie umiem przeczytać tych wyników. Chcę, żeby w programie, który wprowadzimy na początku przyszłego roku, najpóźniej od 1 maja, lekarz rodzinny widział te wyniki. A jeżeli będą niezadowalające, to wtedy koordynator z POZ-u będzie dzwonił do pacjenta i zapraszał na wizytę – wyjaśniła minister Leszczyna.
– Nikomu niczego nie zabieramy – podkreśliła.
Czytaj też:
Kulejąca profilaktyka zdrowotna w Polsce. Dlaczego tak rzadko kontrolujemy swoje zdrowie?
Można się zbadać za darmo zbadać
Program Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony w lipcu 2021 r. i pierwotnie miał działać przez pół roku. Jednak z uwagi na mało satysfakcjonujący odzew, był regularnie przedłużany o kolejne sześć miesięcy.
Badania diagnostyczne, wchodzące w skład pakietu w programie Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Konkretny zakres badań zależy od odpowiedzi, jakich udzieli pacjent.
Aby dostać skierowanie na bezpłatne badania w ramach programu, należy wypełnić ankietę, która jest dostępna w dwóch wersjach:
- dla osób w wieku 40–64 lata,
- dla osób w wieku 65 i więcej lat.
Można ją wypełnić w aplikacji mojeIKP lub na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po uzyskaniu skierowania do wybranego punktu badań należy się zgłosić z dowodem osobistym.