Palenie szkodzi zdrowiu. O tym wiedzą chyba wszyscy, nawet palacze. Szkodliwość papierosów dotyczy przede wszystkim płuc, ale nałóg ten szkodzi wielu narządom. Także mózgowi, o czym mówią niedawno opublikowane badania.
Palenie sprawia, że mózg się kurczy
Przeprowadzili je naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis, a zostały opublikowane w Biological Psychiatry: Global Open Science. Wykazali, że palenie papierosów zmniejsza objętość mózgu. A ponieważ proces zmniejszania się wielkości mózgu odbywa się także wraz z wiekiem, to palenie można uznać za przyczynę przedwczesnego starzenia się mózgu.
Z badań wyszło także, że rzucenie palenie zapobiega dalszej utracie tkanki mózgowej, ale jednak porzucenie nałogu nie sprawia, że objętość mózgu wróci do pierwotnego rozmiaru.
„Do niedawna naukowcy ignorowali wpływ palenia na mózg, częściowo dlatego, że skupialiśmy się na wszystkich strasznych skutkach palenia na płuca i serce. Ale gdy zaczęliśmy przyglądać się mózgowi bliżej, stało się oczywiste, że palenie jest również bardzo szkodliwe dla mózgu”– powiedziała główna autorka badań, dr Laura J. Bierut, specjalizująca się w badaniach wpływy czynników środowiskowych i genetycznych na uzależnienia i zdrowie.
Badacze w swojej analizie uwzględnili także czynniki genetyczne, bo one również mają wpływ na objętość mózgu. Z wcześniejszych badań wynika, że geny mogą odpowiadać nawet za połowę czynników ryzyka związanych z paleniem.
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z UK Biobank, ogromnej brytyjskiej bazy danych biomedycznych, zawierającej informacje genetyczne, zdrowotne i behawioralne ponad pół miliona osób. W badaniach uwzględnili dane mówiące o objętości mózgu, historii palenia i ryzyka nałogu palenia związanego z genami dotyczące 32 094 osób.
Czytaj też:
Ekspert: Badanie produktów tytoniowych musi być niezależne od przemysłu
Zmiany są nieodwracalne
Analizując powiązania między wszystkimi trzema elementami, zauważyli, że związek między genetycznym predyspozycjami do palenia a objętością mózgu przestał być widoczny, dało się natomiast zauważyć związek między genami a historią palenia, a także zależność między paleniem a objętością mózgu. To doprowadziło ich do następującej konkluzji: predyspozycje genetyczne prowadzą do nałogu palenia, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu.
Co więcej, związek między paleniem a objętością mózgu zależał od dawki – im więcej paczek dziennie wypadała dana osoba, tym mniejsza była objętość jej mózgu.
„To wygląda źle. Zmniejszenie objętości mózgu jest zbieżne ze postępującym starzeniem się. To ważne w kontekście tego, że nasza populacja się starzeje, a starzenie się i palenie są czynnikami ryzyka demencji” – podsumowała dr Bierut.
Kurczenie się mózgu w wyniku palenia jest nieodwracalne. Naukowcy zauważyli, że mózgi osób, które rzuciły palenie wiele lat wcześniej pozostały trwale mniejsze niż mózgi osób, które nigdy nie paliły. Dlatego podkreślają, że można palacze nie mogą odwrócić szkód wyrządzonych im mózgom, ale mogą uniknąć dalszych zniszczeń. Palenie jest jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka, zależnym id nas.
Czytaj też:
Cztery proste ćwiczenia, które mogą zmniejszyć ryzyko demencji. Można je wykonać w domu