-
Kacper Olejniczak: W ochronie zdrowia brakuje pieniędzy
W ochronie zdrowia jest dużo wyzwań, najważniejsze to finansowanie, ale problemem są też braki kadrowe w medycynie, kwestia bezpieczeństwa lekowego, a także profilaktyki i medycyny pracy – mówi Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu...
-
Sprzeciw środowiska lekarskiego wobec skandalicznej wypowiedzi Jerzego Zięby
Jerzy Zięba, propagator teorii sprzecznych z dowodami naukowymi, porównał chemioterapię do gazu stosowanego w obozach koncentracyjnych. Jest reakcja lekarzy.
Aktualności -
Co druga dorosła osoba będzie mierzyć się z tą chorobą
Z chorobą otyłościową wiążą się nie tylko liczne powikłania. To także ryzyko wczesnego zgonu.
PacjentMedycynaProfilaktyka -
Samorząd lekarski apeluje o ukaranie lekarzy i naukowców
Naczelna Izba Lekarska apeluje o ukaranie lekarzy zasiadających w Polskim Stowarzyszeniu Lekarzy i Naukowców za kwestionowanie skuteczności szczepień.
Aktualności -
Ten środek już nie przez teleporadę. Projekt zmian w toku
Ministerstwo Zdrowia zdradza, co chce zrobić, aby ograniczyć nielegalny obrót fentanylem i innymi środkami odurzającymi. Projekt zmian już w toku.
Rynek FarmaceutycznyAktualności -
Minister zdrowia: Nie stać nas na obniżenie składki zdrowotnej
Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia zebrane na XX, jubileuszowym Forum Rynku Zdrowia, zapewnia, że pracuje ponad podziałami politycznymi. Jednak widać, że wiceministrów, przedstawicieli partii koalicyjnych, różni choćby podejście do...
AktualnościBeata Igielska -
Prof. Michał Zembala: Pacjenci leczą rany prywatnie
Bardzo wielu chorych z trudno gojącą się raną szuka pomocy w prywatnych ośrodkach leczenia ran – mówi prof. Michał Zembala. Wskazuje też na inne problemy.
MedycynaPacjentAnna Kopras-Fijołek -
Walka z dezinformacją jest trudna. Wiceminister o tym, dlaczego Polacy nie chcą się szczepić i badać
– Cokolwiek napiszemy w mediach społecznościowych na temat szczepień, zaraz pojawiają się komentarze trolli: „Zabijacie ludzi za pomocą szczepionek”. Podejrzewam, że część tych wpisów jest inspirowanych ze źródeł, które nie życzą dobrze...
ProfilaktykaKatarzyna Pinkosz -
Szpital w Nysie wznowił działalność. „Wsparcie było przeolbrzymie”
Po miesiącu od zniszczenia przez powódź szpital w Nysie wznawia działalność. – Apeluję do pacjentów o wyrozumiałość, bo nie sposób po takich zniszczeniach wrócić do działalności w 100 proc. – mówi dyrektor placówki Artur Kamiński.
AktualnościAdrian Dąbek -
Wiceminister Kos o liście bezpłatnych leków dla seniorów: Będą kolejne
We wrześniu ubiegłego roku lista z list bezpłatnych leków mogą korzystać osoby powyżej 65. roku życia i poniżej 18 roku. Lista leków dla seniorów jest też mocno poszerzona. – Nie spodziewaliśmy się, że wydatki będą tak duże, ale...
Rynek FarmaceutycznyAktualnościKatarzyna Pinkosz -
W Sejmie o pieniądzach na ochronę zdrowia. Ponad 18 miliardów dla NFZ
Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała dziś projekt budżetu na 2025 rok. Nakłady na ochronę zdrowia mają wynieść 222,2 mld zł.
AktualnościMedycynaAnna Kopras-Fijołek -
Szef anestezjologii: leczenie na intensywnej terapii jest obecnie limitowane
Im lepiej leczymy, tym szybciej wyczerpujemy ryczałt szpitala i wchodzimy w zakres świadczeń ponadryczałtowych, które nie są finansowane przez NFZ. Niezależnie od wyników leczenia, dostajemy od NFZ te same pieniądze, bo w polskim...
AktualnościPacjent -
Koniec ery znachorów i szarlatanów? Nawet 500 tys. kary za taką działalność
500 tys. zł kary za leczenie niezgodne z wiedzą naukową nie tylko dla podmiotów leczniczych, lecz także dla osób i firm. Rzecznik Praw Pacjenta szykuje zaostrzenie przepisów.
AktualnościPacjentBeata Igielska -
Choroby serca zabijają Polaków najczęściej. MZ ma plan na poprawę statystyk
Choroby serca to wciąż główna przyczyna zgonów w Polsce. Ministerstwo Zdrowia chce poprawić leczenie tych schorzeń. Ma temu służyć Krajowa Sieć Kardiologiczna.
KardiologiaPacjent -
Psychoterapia pod nadzorem. Tego chcą Polacy
Polacy chcą, aby psychoterapia powinna być świadczeniem medycznym i podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia. Znamy wyniki badań.
PacjentPsychiatria -
Nowa specjalizacja na uczelniach medycznych. „Historyczny krok”
Polska Komisja Akredytacyjna zatwierdziła specjalizację z parazytologii medycznej. Specjalistów będzie kształcić jedna uczelnia w Polsce.
Aktualności -
Dwa lata opieki koordynowanej. Pacjenci zabrali głos
Jak pacjenci oceniają skuteczność opieki koordynowanej dwa lata po jej wprowadzeniu? Znamy wyniki ankiety.
AktualnościPacjent -
Hospittal. Pacjent w centrum uwagi
Trzech na pięciu Polaków deklaruje, że zmaga się ze zmęczeniem, brakiem energii i wypaleniem – wynika z raportu przygotowanego dla Hospittal, nowego szpitala w Warszawie.
PacjentWideo -
NIK: rośnie liczba samobójstw. Młodzi ludzie nie radzą sobie z problemami psychicznymi
Milion młodych osób w Polsce ma problemy psychiczne. Drastycznie wzrosła liczba prób samobójczych. Codziennie kilkoro młodych ludzi próbuje odebrać sobie życie.
AktualnościMedycynaPacjentProfilaktykaAnna Kopras-Fijołek -
Rekordowe refundacje, ale – zagrożona dostępność do nich
Chorzy na raka jajnika, dróg żółciowych oraz nowotwory układu chłonnego mogą korzystać z nowych i długo wyczekiwanych opcji leczenia.
PacjentMedycyna -
Zmiana w składce zdrowotnej. „Niesprawiedliwe rozwiązanie”
Projektowane zmiany w składce zdrowotnej z pewnością ucieszą niektórych. Jednak, jak zaznacza MZ, na poważniejsze zmiany na razie nas nie stać.
Aktualności