Program darmowych profilaktycznych Moje Zdrowie wystartował 1 maja. Zastąpił działający wcześniej Profilaktyka 40 Plus. Jakim cieszy się zainteresowaniem po dwóch miesiącach od uruchomienia?
Moje Zdrowie dla większej liczby osób
Program Moje Zdrowie obejmuje szerszą grupę osób niż Profilaktyka 40 Plus. W jego ramach osoby w wieku 20-49 lat będą mieć wykonywane profilaktyczne badania bilansowe raz na 5 lat, natomiast w przypadku osób powyżej 49. roku życia będą one przeprowadzane raz na 3 lata.
– Program Moje Zdrowie to jedna z najważniejszych zmian w opiece zdrowotnej w ostatnich dekadach. Po roku przygotowań wprowadzamy w życie zupełnie nowe podejście. Dzięki programowi Moje Zdrowie dostęp do profilaktyki będzie naprawdę powszechny. Nie może być to luksus tylko dla tych, którzy mają czas, wiedzę i środki. Wcześniejsze wykrycie chorób serca, nerek, cukrzycy, nowotworów czy zaburzeń psychicznych ratuje życie i zmniejsza koszty leczenia. Tak działa ochrona zdrowia w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Teraz czas na Polskę – mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna zaraz uruchomieniu programu.
Głównie młode kobiety
Serwis Centrum e-Zdrowia przedstawił statystyki związane z programem Moje Zdrowie. Wynika z nich, że do 9 lipca Polacy złożyli ponad 502 278 ankiet zdrowotnych w ramach programu. 386 051, czyli 77 proc. z nich zostało już podjętych do realizacji. CEZ podkreśla, że ankiety chętniej wypełniają kobiety – 70 proc. całości. 60 proc. wszystkich ankiet to działanie kobiet z grupy wiekowej 20-39 lat.
Dla porównania, po dwóch miesiącach funkcjonowania programu Profilaktyka 40 Plus ankiety wypełniło ponad 200 tys. osób.
77 proc. ankiet pacjenci wypełniali samodzielnie przez IKP lub mojeIKP. „To pokazuje, że cyfrowe narzędzia nie tylko zwiększają dostępność usług zdrowotnych, ale wspomagają aktywizację pacjentów – szczególnie tych młodszych, którzy oczekują prostych i intuicyjnych rozwiązań” – zaznacza CEZ.
Gdzie najczęściej?
Najwięcej ankiet zaczęto realizować w województwach: mazowieckim (47 957), śląskim (46 006) i wielkopolskim (39 388).
Z kolei najwyższą skutecznością, czyli największym odsetkiem ankiet podjętych w stosunku do liczby złożonych, mogą pochwalić się województwa lubelskie (85,3 proc.), łódzkie (84,3 proc.) i podlaskie (82,2 proc.).
Dlaczego warto?
Na koniec Centrum e-Zdrowia wymienia korzyści wynikające z udziału w programie Moje Zdrowie:
- lepsza kontrola nad swoim zdrowiem dzięki regularnym badaniom,
- lepsze przygotowanie do wizyty lekarskiej dzięki wstępnej ankiecie,
- łatwy i wygodny dostęp do ankiety online,
- możliwość wczesnego wykrycia groźnych chorób, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie,
- szybsze i dostarczające bardziej precyzyjnych wskazówek konsultacje u lekarza i szybkie rozpoczęcie procesu leczenia,
- indywidualne podejście i plan profilaktyki zdrowotnej.
Czytaj też:
Leszczyna w Sejmie o finansach NFZ: Sytuacja jest trudna, potrzebna jest trzecia dotacja