-
Zaskakujące badanie polskich naukowców na temat papierosów
Palenie papierosów ma wpływ na ponad 450 genów w organizmie człowieka, a sam nałóg przyspiesza starzenie. Tak wynika z badań polskich naukowców. Ale jest coś jeszcze.
Profilaktyka -
Długość życia Polaków skróci się o 4 lata do 2050 r. Endokrynolog o przyczynie
BMI powyżej 30 skraca życie o 2-4 lata, zaś BMI powyżej 40, skraca je aż o 8–10 lat. Z powodu niekontrolowanego zwiększania częstości występowania nadwagi i otyłości średnia długość życia w Polsce do 2050 r. skróci się o blisko 4 lata –...
PacjentKatarzyna Pinkosz
-
„Co to znaczy wziąć się w garść”? Prof. Szulińska: Nie znam takiej formy leczenia
Nadmierne jedzenie to skutek, a nie przyczyna otyłości. Nie mówmy osobie chorej na otyłość, żeby wzięła się w garść i schudła. Zresztą, w leczeniu choroby otyłościowej odchodzimy od „wagocentryczności” – mówi prof. Monika Szulińska.
PacjentKatarzyna Pinkosz
-
Już niedługo co trzeci dorosły mężczyzna w Polsce będzie otyły
Z raportu NFZ wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków na nadwagę, a w przyszłym roku otyły będzie co trzeci dorosły mężczyzna.
Pacjent -
Wezmę lek przeciwko otyłości i zjem pączka. „To fatalne podejście”
Eksperymentowanie: „Bo idą wakacje, żebym dobrze wyglądała w kostiumie kąpielowym, to przez dwa, trzy miesiące pobiorę sobie zastrzyki przeciwko otyłości”, jest proszeniem się o kłopoty, ryzykowanie swoim życiem i zdrowiem – mówi dr hab....
PacjentAktualnościBeata Igielska
-
Najnowszy system monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym już dostępny
Firma Dexcom, producent systemów ciągłego monitorowania stężenia glikemii w czasie rzeczywistym, przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę, wprowadziła na polski rynek nowy model Dexcom G7.
AktualnościInnowacje -
Ma powstać program przeciwdziałania chorobom otępiennym
W Polsce rośnie liczba osób starszych i jednocześnie odsetek osób z demencją. Proces ten można jednak spowolnić. W przyszłym roku powstanie specjalny program.
GeriatriaProfilaktyka -
Minister Leszczyna: mamy już 300 ciąż z programu in vitro
Program in vitro, czyli finansowanie przez budżet państwa procedury, wystartował w czerwcu. Izabela Leszczyna zdradziła, co udało się do tej pory osiągnąć.
PacjentAktualności -
Wirtualna rzeczywistość ma pomóc zwalczyć uzależnienie. Rząd desperacko szuka pomysłów
Wielka Brytania szuka pomysłów, aby zmniejszyć liczbę osób uzależnionych od narkotyków. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości.
AktualnościPacjent -
E-papierosy uzależniają polską młodzież. Korzysta z nich aż 80 proc. palących uczniów
W e-papierosach, wbrew obiegowym przekonaniom, dawki nikotyny są duże. Jednorazowy jest na 600-800 buchów. Dzieci potrafią wypalić go w ciągu dwóch dni, co odpowiada kilku paczkom papierosów!
PacjentBeata Igielska
-
Alkohol – zakaz promocji cenowych i ostrzejsze przepisy dotyczące reklamy
Alkohol będzie droższy, mniej dostępny, sprzedawany tylko w formie płynnej, w butelkach bądź puszkach z odpowiednią etykietą. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości.
AktualnościProfilaktykaBeata Igielska
-
Otyłość w Polsce. Co Ministerstwo Zdrowia robi w tej sprawie?
Otyłość dotyczy już jednej czwartej dorosłych Polaków. Jakie działania w tej sprawie podejmuje Ministerstwo Zdrowia i co planuje w najbliższej przyszłości?
Aktualności -
Wiceminister zdrowia w sprawie saszetek: zmienimy przepisy
Rząd pracuje nad nowelizacją Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jest prawdopodobne, że dopiszemy tam przepisy dotyczące opakowań – zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
AktualnościProfilaktyka -
Saszetki z alkoholem. Producent: Przepraszamy za zaistniałą sytuację
Po wielkiej awanturze internetowej i politycznej producent saszetek z wódką przeprosił za ten pomysł i zapowiedział wycofanie produktu z rynku.
AktualnościBeata Igielska
-
Alkohol w saszetkach. Dr Woronowicz: Kto do tego dopuścił?
– Skandalem już było wprowadzenie małpek, to teraz jeszcze kolorowe saszetki przypominające musy dla dzieci! – mówi dr Bohdan Woronowicz o nowej formie sprzedaży alkoholu.
AktualnościPsychiatriaBeata Igielska
-
Prof. Agnieszka Pawlak: Pacjenci z niewydolnością serca mają rokowanie gorsze niż wielu chorych onkologicznych.
O diagnostyce i nowych możliwościach leczenia pacjentów z niewydolnością serca mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, prezes Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
KardiologiaAgnieszka Fedorczyk
-
Obecność cukrzycy zwiększa kilkukrotnie ryzyko powikłań kardiologicznych
Obecność cukrzycy zwiększa 2-5-krotnie ryzyko powikłań kardiologicznych w porównaniu do osób, które nie mają cukrzycy. Dodatkowo cukrzyca jest czynnikiem, który wzmacnia „złośliwość” innych czynników ryzyka – mówi prof. dr. hab. n. med....
KardiologiaKatarzyna Pinkosz
-
„Nie ma dobrej opieki kardiologicznej bez zwrócenia uwagi na masę ciała. To konieczność”
– Holistyczne podejście, polegające na zmniejszaniu masy ciała, dobrej kontroli ciśnienia, lipidów i węglowodanów, czyli wzięcie pod uwagę czterech filarów zespołu metabolicznego, zapewnia największy sukces – mówią prof. Piotr...
KardiologiaAgnieszka Fedorczyk
-
Osoby z cukrzycą mogą żyć dłużej niż osoby zdrowe. Prof. Czupryniak: Warunek to leczenie
Cukrzyca nie musi już skracać życia, jak to było jeszcze 20-30 lat temu. Osoby, które dziś zachorowały na cukrzycę, dzięki dobremu leczeniu i monitorowaniu cukrzycy, a także innych chorób – paradoksalnie mogą żyć nawet dłużej niż osoby...
PacjentSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
„Bez tego nie dogonimy Europy”. Głos kardiologów podczas kongresu PTK
Polscy kardiolodzy mają wiedzę, jak leczyć, w Polsce jest dziś dobry dostęp do nowoczesnych leków, a mimo to Polacy wciąż umierają przedwcześnie, i to z powodów sercowo-naczyniowych. Żeby to zmienić, konieczne jest postawienie na...
KardiologiaPacjentSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Michal Čuha: Z profilaktyką zdrowotną jest jak z jazdą na rowerze. Trzeba ją zacząć jak najwcześniej
Żeby móc przeciwdziałać zespołowi sercowo-nerkowo-metabolicznemu (CRM), oprócz odpowiedniego leczenia, potrzebne są dwie ważne rzeczy: diagnostyka i profilaktyka. Obie trzeba wdrażać jak najwcześniej – mówi Michal Čuha, dyrektor...
ProfilaktykaSystem ochrony zdrowia Wideo