-
Demografia, pandemia, powódź, wojna. Czy ochrona zdrowia jest przygotowana
Mało pieniędzy publicznych na ochronę zdrowia, niedobory kadrowe, starzejące się społeczeństwo: na te wyzwania nakładają się sytuacje, których nie można przewidzieć, jak pandemia, wojna w Ukrainie czy powódź. Czy polska ochrona zdrowia...
Naszym zdaniemKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Polacy są coraz bardziej wypaleni zawodowo. A będzie jeszcze gorzej
Prawie 80 proc. aktywnych zawodowo Polaków uważa, że ma co najmniej jeden z czternastu badanych symptomów wypalenia zawodowego.
Pacjent -
Nie wiemy, co dzieci kupują i palą. „Takie e-papierosy powinny zniknąć z rynku”
E-papierosy z założenia miały być nikotynową terapią zastępczą, a stały się plagą wśród polskiej młodzieży. Szkody zdrowotne są ogromne, uregulowań prawnych na razie brak.
AktualnościProfilaktykaBeata Igielska
-
Cukrzyca wykryta nawet 10 lat przed jej objawami? To staje się możliwe
Sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed jej objawami. W Polsce choruje 3 mln osób.
AktualnościInnowacje -
To schorzenie może wskazywać na demencję na kilka lat przed jej pierwszymi objawami
Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazało, że pewne schorzenia mogą sugerować rozwój demencji kilka lat wcześniej przed jej diagnozą.
Geriatria -
Cztery proste ćwiczenia, które mogą zmniejszyć ryzyko demencji. Można je wykonać w domu
Demencja staje się coraz poważniejszym problemem. Są badania, które pokazują, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
Aktualności -
Aż 445 mln chorych na cukrzycę nie jest leczonych
W ciągu trzech dekad odsetek osób chorych na cukrzycę się zwiększył dwukrotnie. W 2022 chorowało 828 mln na całym świecie, z których aż 445 mln nie było leczonych.
Aktualności -
Przełom na miarę odkrycia insuliny. Prof. Myśliwiec: To zmienia definicję cukrzycy
Nowe badania pokazują, że cukrzycę typu 1, już nazwaną epidemią XXI wieku w Polsce, można wykryć dużo wcześniej i odsunąć w czasie lub w ogóle zapobiec pojawieniu się objawów. To rewolucja – ocenia prof. Małgorzata Myśliwiec, diabetolog...
Katarzyna Pinkosz
-
Nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do amputacji. Tam zrobisz bezpłatne badania
W Polsce zbyt często dochodzi do amputacji stopy z powodu powikłań cukrzycowych. Kluczowa jest profilaktyka i badanie stóp. W tych miejscach można zrobić to za darmo.
Profilaktyka -
W Szamotułach z sukcesem leczą stopę cukrzycową. Czy MZ będzie dalej finansować program?
Pilotażowy program leczenia zespołu stopy cukrzycowej prowadzony w Szamotułach to „znaczny sukces terapeutyczny”. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, czy będzie dalej go finansować.
AktualnościAdrian Dąbek
-
Przełomowa pigułka ma pomóc rzucić palenie. Ma zapobiec 10 tys. zgonom
Brytyjski rząd chce pomóc palaczom zwalczyć nałóg nikotynowy oferując „tabletkę na rzucenie palenia”. Pigułka zawiera środek zwany warenikliną.
Aktualności -
W których miejscach Polski mężczyźni i kobiety żyją najkrócej?
Polacy żyją średnio krócej niż Europejczycy. Kobiety w Polsce dłużej niż mężczyźni. Ale jest też wyraźna różnica w długości życia w poszczególnych województwach.
PacjentAdrian Dąbek
-
Cukrzyca, kiła i pożar. Jak umierali polscy królowie?
Polscy królowie raczej nie umierali z przyczyn naturalnych. Powodem śmierci bywały zarówno poważne schorzenia, jak i drobne infekcje, dochodziło też do tragicznych wypadków.
PacjentAdrian Dąbek
-
Coraz więcej wyzwań przed opieką długoterminową
Jak zapewnić polskim seniorom bezpieczeństwo i godne warunki życia? O tym podczas konferencji „Opieka długoterminowa w Polsce – dzisiaj i jutro”, która odbędzie się pod koniec listopada.
Pacjent -
Dr Grzesiowski: Zaszczepiło się 100 tys. osób, idealnie byłoby 2-3 mln
Do tej pory nową szczepionką przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się ponad 100 tys. osób. Zdaniem dr. Grzesiowskiego ta liczba powinna wynieść 2-3 mln.
ProfilaktykaAktualności -
Dlaczego polska młodzież zaczyna palić? Jest kilka powodów
Agencja Badań Medycznych sprawdza, dlaczego i jak palą Polacy. Jak podkreśla ABM, ten nałóg powoduje najwyższą utratę lat życia w zdrowiu w naszym kraju.
AktualnościPacjent -
Medyczna Racja Stanu: Liczmy się ze zdrowiem i nie marnujmy publicznych pieniędzy
Dbajmy, żeby nie zachorować i pamiętajmy, że choroba to nie tylko cierpienie pacjenta, ale też konkretne wydatki systemu ochrony zdrowia i straty gospodarcze. Opłaca się „liczyć się ze zdrowiem”, zapobiegać chorobom, a jeśli wystąpią, to...
System ochrony zdrowiaOnkologiaKatarzyna Pinkosz
-
Zaskakujące badanie polskich naukowców na temat papierosów
Palenie papierosów ma wpływ na ponad 450 genów w organizmie człowieka, a sam nałóg przyspiesza starzenie. Tak wynika z badań polskich naukowców. Ale jest coś jeszcze.
Profilaktyka -
Długość życia Polaków skróci się o 4 lata do 2050 r. Endokrynolog o przyczynie
BMI powyżej 30 skraca życie o 2-4 lata, zaś BMI powyżej 40, skraca je aż o 8–10 lat. Z powodu niekontrolowanego zwiększania częstości występowania nadwagi i otyłości średnia długość życia w Polsce do 2050 r. skróci się o blisko 4 lata –...
PacjentKatarzyna Pinkosz
-
„Co to znaczy wziąć się w garść”? Prof. Szulińska: Nie znam takiej formy leczenia
Nadmierne jedzenie to skutek, a nie przyczyna otyłości. Nie mówmy osobie chorej na otyłość, żeby wzięła się w garść i schudła. Zresztą, w leczeniu choroby otyłościowej odchodzimy od „wagocentryczności” – mówi prof. Monika Szulińska.
PacjentKatarzyna Pinkosz
-
Już niedługo co trzeci dorosły mężczyzna w Polsce będzie otyły
Z raportu NFZ wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków na nadwagę, a w przyszłym roku otyły będzie co trzeci dorosły mężczyzna.
Pacjent