-
Prof. Igal Mor: Operacje robotyczne to skok w leczeniu raka prostaty
96 proc. mężczyzn, u których rak prostaty zostanie wykryty we wczesnych stadiach, można wyleczyć. Jeśli pacjent jest zakwalifikowany do operacji, to najlepszą opcją jest operacja z pomocą robota – mówi Igal Mor, urolog, współzałożyciel i...
OnkologiaAktualnościKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Prof. Kostera-Pruszczyk: Choroby rzadkie nerwowo-mięśniowe to ponad 800 różnych rozpoznań
Jest ok. 10 tys. chorób rzadkich, pojawiają się nowe leki, potrzeby pacjentów są bardzo różneNa każdą z nich choruje od kilku osób po maksymalnie kilka tysięcy ludzi w Polsce, ale łącznie stanowią 6-8 proc. populacji naszego kraju – mówi...
Choroby rzadkiePacjentBeata Igielska
-
Prof. Iwona Hus: Mastocytoza to choroba o wielu twarzach, rzadka a nawet ultrarzadka
W przypadku mastocytozy postawienie diagnozy to ogromne wyzwanie diagnostyczne. Potrzebna jest współpraca wielu lekarzy – hematologów, alergologów, gastrologów, dermatologów – mówi prof. Iwona Hus, specjalistka hematologii oraz...
Choroby rzadkie -
Wiceminister Demkow: 2025 to będzie rok dużych zmian w diagnostyce
Kompleksowe badania w raku jajnika, raku jajowodu i otrzewnej będą refundowane za ok. 2-3 miesiące. To konieczne, gdyż są to nowotwory źle rokujące, a jest już możliwe leczenie celowane – mówi Urszula Demkow, wiceminister zdrowia.
Choroby rzadkieSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Wizjonerzy Zdrowia. Reformatorzy 2024 NewsMed i Wprost – relacja z gali wręczenia nagród
Zmieniają polską i światową medycynę, a także polski system ochrony zdrowia, przełamują schematy. Zobacz relację z gali „Wizjonerzy Zdrowia, Reformatorzy 2024 WPROST i NewsMed”.
AktualnościMedycynaAdrian Dąbek
Wideo -
Polacy są coraz bardziej wypaleni zawodowo. A będzie jeszcze gorzej
Prawie 80 proc. aktywnych zawodowo Polaków uważa, że ma co najmniej jeden z czternastu badanych symptomów wypalenia zawodowego.
Choroby cywilizacyjnePacjent -
Ten codzienny nawyk źle wpływa na zdrowie psychiczne
Przeprowadzone przez Brytyjczyków badania wykazały, że zbyt intensywne przeglądanie wiadomości na smartfonach źle wpływa na nastrój i kondycję psychiczną.
ProfilaktykaPsychiatriaAktualności -
Nie wiemy, co dzieci kupują i palą. „Takie e-papierosy powinny zniknąć z rynku”
E-papierosy z założenia miały być nikotynową terapią zastępczą, a stały się plagą wśród polskiej młodzieży. Szkody zdrowotne są ogromne, uregulowań prawnych na razie brak.
AktualnościChoroby cywilizacyjneProfilaktykaBeata Igielska
-
50 innowacyjnych projektów z całej Polski. Naczelna Izba Lekarska nagrodziła najlepszych
Innowacyjne projekty w opiece ambulatoryjnej i szpitalnictwie zostały nagrodzone przez Naczelną Izbę Lekarską. Doceniono też liderów promujących nowe technologie w medycynie.
AktualnościMedycynaInnowacje -
Jaki był 2024 rok w zdrowiu? Prezes Stowarzyszenia EcoSerce: Mamy szereg wątpliwości
– KSK będzie dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy dopiero wchodzą na ścieżkę leczenia –mówi Agnieszka Wołczenko. Co z tymi już zdiagnozowanymi?
PacjentMedycynaSystem ochrony zdrowia -
Ile kobiet w Polsce wykonuje mammografię? Jest dużo gorzej niż 10 lat temu
Polki wciąż za rzadko wykonują mammografię. W ostatnich 10 latach odsetek kobiet robiących badania spadł z 44,77 do 32,1 proc.
AktualnościOnkologiaProfilaktykaAdrian Dąbek
-
Epidemia HIV nie jest opanowana. Oto największe mity o wirusie
W 2023 r. na świecie żyło z HIV 39,9 mln osób. Wirusem zakaziło się 1,3 mln nowych osób, a 630 tys. zmarło na choroby związane z AIDS – mówi Mateusz Liwski.
ProfilaktykaChoroby zakaźne -
NFZ przypomina: To trzeba wiedzieć o raku jądra
Rak jądra to choroba dotykająca młodych mężczyzn, a jej rozpoznanie i leczenie ma wpływ na sferę psychologiczną i fizyczną – mówi onkolog.
ProfilaktykaOnkologia -
Krok do przełomu w leczeniu glejaków u dzieci? Badanie polskich naukowców ze wsparciem ABM
Przeprowadzamy biopsję neurochirurgiczną guza, a pobrany materiał poddajemy profilowaniu molekularnemu. Potem pacjent jest poddany radioterapii i jednocześnie otrzymuje nowoczesny lek – mówi prof. Bożenna Dembowska-Bagińska. To...
InnowacjeChoroby rzadkieOnkologiaBeata Igielska
-
Leczenie raka: droga chorego człowieka w chorym systemie. „Trzeba liczyć na szczęście”
Mimo że jest coraz więcej nowoczesnych leków w raku płuca, to jest rozpoznawany i leczony często za późno, by można go było wyleczyć. Czas to zmienić – mówi Elżbieta Kozik, prezes nowo powstałego Ruchu Onkologicznego PARS.
OnkologiaSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Jaki był 2024 rok w zdrowiu? Dyrektor Sekcji Raka Płuca: Trzeba poprawić dostęp do świadczeń
W przypadku pacjentów z rakiem płuca ogromną rolę odgrywa czas. Czas zlecenia badań, czas diagnostyki i czas rozpoczęcia leczenia – mówi Aleksandra Wilk, Dyrektor Sekcji Raka Płuca, Fundacja TO SIĘ LECZY.
PacjentMedycyna -
Korzystanie z Internetu może być zbawienne dla tej grupy społecznej
Badanie przeprowadzone w 23 państwach wykazało, że dla osób w średnim i starszym wieku korzystanie z Internetu może przynieść wiele korzyści.
AktualnościGeriatriaProfilaktyka -
Salmonella może być pomocna w walce z jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów
Odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe Salmonella może być jednocześnie pomocna w walce z rakiem jelita grubego – tak wykazało badanie brytyjskich naukowców.
AktualnościInnowacjeOnkologia -
Endometrioza. Agencja Badań Medycznych sprawdzi skuteczność testu EndoRNA
Sprawdzimy, czy test EndoRNA jest w pełni wiarygodny w wykrywaniu endometriozy. Chcielibyśmy zebrać 500 pacjentek w pięciu ośrodkach w ciągu roku – mówi prof. Ewa Wender- Ożegowska, która prowadzi badanie finansowane przez Agencję Badań...
Nauka dla medycynyMedycynaBeata Igielska
-
Coraz więcej dzieci z AZS. Polscy naukowcy mają pomysł na nowy sposób leczenia
U niektórych dzieci atopowe zapalenie skóry może mieć ciężki przebieg. W Klinice Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi trwa badanie, finansowane przez Agencję Badań Medycznych. Może pomóc...
Nauka dla medycynyMedycynaKatarzyna Pinkosz
-
Rak prostaty. Co mogą sprytne inhibitory PARP w parze z nowoczesną terapią antyandrogenową
Dostępność do terapii skojarzonej oznacza więcej mężczyzn cieszących się dłużej życiem, w dobrej jakości – mówi dr Paweł Potocki.
OnkologiaPacjentRynek FarmaceutycznyBeata Igielska